Email Email: info@cela-ve.com
Phone Tel./ Fax: 0058 295 242 19 20
Phone Tel.: 0058 295 808 84 11
Phone Cellphone:0058 412 353 31 24

SPANISH LANGUAGE SCHOOL
CENTRO DE LINGUISTICA APLICADA, MARGARITA ISLAND


Często zadawane pytania

 Często zadawane pytania

Poniżej znajduje się lista typowych pytań i wątpliwości, jakie zwykle mają nasi potencjalni uczniowie. Wszelkie potrzebne informacje można zawsze uzyskać kontaktując się z nami pocztą elektroniczną; nasz adres: info@cela-ve.com  

 Jak najlepiej odbyć podróż na wyspę Margarita?

 Lotniskiem dla wyspy Margarita jest Porlamar. Kilka czarterowych linii lotniczych (na przykład Condor) lata bezpośrednio z tego lotniska do wielu miast w Europie, lecz można lecieć zwykłą linią lotniczą do Caracas (Maiquetía), a następnie skorzystać z połączenia krajowego z Caracas do Porlamar. Dziennie między tymi lotniskami odbywa się ponad 10 lotów. Lot przez Caracas nie jest niebezpieczny, a lotnisko Maiquetia znajduje się w odległości jedynie 45 minut samochodem od stolicy. Prosimy o kontakt z administracją szkoły, jeśli potrzebna będzie pomoc w rezerwacji lotu z Caracas do Porlamar. Zalecamy korzystanie tylko z linii Laser, gdyż jej loty odbywają się punktualnie. Szkoła służy pomocą w rezerwacji lotów z Caracas do Porlamar - prosimy o kontakt e-mailem na adres info@cela-ve.com

Lot krajowy odbywa się z terminalu krajowego, na który trzeba przejść z terminalu międzynarodowego w ramach tego samego lotniska. Oba terminale połączone są przez bramę 11. Należy zawsze odbierać bagaż na terminalu międzynarodowym, po czym nadać go ponownie przed połączeniem krajowym.

Prosimy o kontakt ze szkołą, jeśli chcecie Państwo być odebrani na lotnisku w Porlamar.

Na wyspę Margaritę można dotrzeć również promem z Puerto La Cruz, czego jednak nie zalecamy, gdyż podróż z Caracas do Puerto La Cruz trwa 5 godzin, a przeprawa promem - od 2 do 4 godzin, w zależności od rodzaju łodzi.

 

Gdzie można znaleźć nocleg w pobliżu lotniska w Maiquetia?

Ostatni samolot linii Laser odlatuje na wyspę o godz. 19:30, zatem jeśli Państwa samolot połączenia międzynarodowego wyląduje po godz. 18:30, przypuszczalnie konieczne będzie przenocowanie w pobliżu lotniska i skorzystanie z porannego połączenia. Nie trzeba w tym celu udawać się do Caracas - taksówka kosztowałaby ok. 20 USD, a hotele w stolicy są drogie. Informacja turystyczna na lotnisku może polecić pobliski hotel lub też można udać się do hotelu Catimar, jeśli są wolne pokoje. Ich cena nie jest wygórowana. Możemy dokonać dla Państwa rezerwacji. Prosimy korzystać z oficjalnych taksówek. Zaleca się wymienić niewielką sumę pieniędzy (nie więcej niż 50 USD, czyli tyle, by zapłacić za taksówkę i hotel), żeby uregulować płatność w lokalnej walucie.

 

Co zrobić, jeśli spóźnię się na samolot?

 Jeżeli spóźnią się Państwo na połączenie krajowe, na które macie rezerwację, można polecieć następnym, pod warunkiem, że będzie miejsce na pokładzie. Numer telefonu komórkowego osoby ze szkolnego personelu to 0412 353 31 24

 

Jaka jest najlepsza dla mnie opcja zakwaterowania?

 Większość naszych uczniów wybiera zakwaterowanie u rodzin, gdyż daje im to znakomitą okazję ćwiczenia języka hiszpańskiego oraz poznawania kultury i zwyczajów Wenezueli. Nasze rodziny są bardzo przyjazne i szanują prywatność swych gości. Otrzymacie Państwo własny klucz, będziecie posiadać osobny pokój i łazienkę. Wszystkie rodziny mieszkają w odległości spaceru od szkoły. Dostępne są także apartamenty i hotele, a ich ceny zależą od kategorii i lokalizacji, ogólnie jednak można oczekiwać ceny między 40 a 60 USD za dobę. Szkoła może polecić miejsce osobom chcącym mieszkać oddzielnie.

 

 Jaki jest średni wiek uczniów CELA?

 CELA jest niewielką szkołą, w której panuje przyjacielska atmosfera. Nasze grupy są małe - warunki pozwalają nam uczyć łącznie 36 uczniów. Zwykle w różnych kursach uczestniczy 12-16 uczniów w wieku od 20 do 50 lat, choć czasem zdarzają się osoby starsze i młodsze. Zazwyczaj wszyscy znakomicie się czują w szkolnym środowisku, nawiązując wspaniałe przyjaźnie - niekiedy przy dużej różnicy wieku. Stwarzamy okazję przebywania z osobami, których samemu przypuszczalnie nigdy by się nie spotkało.

 

 Czy mogę zmienić miejsce zamieszkania, jeśli stosunki z rodziną goszczącą mnie nie będą się pomyślnie układać?

 Szkoła została założona w roku 1997 i odtąd cały czas korzystamy z gościnności tych samych rodzin; są to osoby otwarte, przyjazne i przyzwyczajone do zagranicznych gości. Tylko kilka razy zdarzyło się nam, że musieliśmy przenosić uczniów do innej rodziny. Jeśli po kilku dniach będziecie Państwo chcieli zmienić gospodarzy, prosimy powiadomić o tym administrację szkoły, ponieważ nie jest to żaden problem ani dla nas, ani dla rodziny.

 

Jak trafić do szkoły w pierwszym dniu nauki?

 Gdy skorzystacie Państwo ze szkolnego transportu, kierowca przekaże Wam mapę okolicy z różnymi ważnymi informacjami. Jeśli zamieszkacie u rodziny, pokaże Wam ona w pierwszy dzień, gdzie mieści się szkoła; we wszelkich innych sytuacjach jej adres znaleźć można na naszej stronie internetowej lub kontaktując się z jej personelem pod numerem telefonu komórkowego 0412 353 31 24.

 

Jak znaleźć najodpowiedniejszy dla mnie kurs?

 Zalecamy, by osoby, które już uczyły się języka hiszpańskiego, przeszły test celem określenia poziomu swojego zaawansowania. Test jest dostępny na naszej stronie internetowej: http://cela-ve.com/moodle/

Wynik testu umożliwi nam umieszczenie ucznia w odpowiedniej grupie już od pierwszego dnia.

 

Czy warto zdecydować się na kurs języka hiszpańskiego za granicą, jeśli nie mam żadnych podstaw tego języka?

 Prowadzimy kursy dla osób początkujących, nie posiadających żadnej znajomości języka hiszpańskiego. Ponieważ grupy w CELA są małe (liczące maksymalnie 6 uczniów), a nauka - intensywna (od 8:30 do 13:00, od poniedziałku do piątku), postępy są bardzo szybkie. Gdy dodać do tego pobyt w rodzinie, na opanowanie języka w stopniu komunikacyjnym wystarczą 3,4 tygodnie. Zalecamy początkującym wzięcie pod uwagę dat rozpoczynania się kursów; podajemy je na naszej stronie głównej http://cela-ve.com/

 

Co jest potrzebne do zapisania się na kurs w CELA?

 Na naszej stronie głównej http://cela-ve.com/  znajdziecie Państwo formularz zgłoszeniowy; wystarczy podać dane, a w miejscu na komentarze wpisać wszelkie informacje lub pytania, które chcecie na przesłać. W ciągu 48 godzin (z wyjątkiem weekendów) otrzymacie Państwo automatyczną odpowiedź, my natomiast odpiszemy podając informacje o dostępności wybranego kursu i/lub zakwaterowania. W przypadku pełnej dostępności, nie ma potrzeby, byśmy dodatkowo wysyłali Wam potwierdzenie, natomiast jeżeli z jakiegoś powodu muszą Państwo zrezygnować z przyjazdu, prosimy o jak najszybsze powiadomienie nas, co pozwoli nam zaproponować miejsce innej, zainteresowanej osob

 

Pieniądze i płatności:

 Szkoła wyśle Państwu fakturę z informacjami, jak zapłacić za kursy i zakwaterowanie. Na wydatki własne podczas podróży i pobytu w Wenezueli zalecamy zabranie dolarów amerykańskich w gotówce - kurs wymiany na miejscu jest korzystniejszy. Nie zaleca się używania kart kredytowych lub przywożenia euro, nie należy też wymieniać pieniędzy u nieznanych osób - prosimy korzystać wyłącznie z oficjalnych punktów wymiany walut.

 

Co muszę zabrać ze sobą w podróż?

 Pogoda na wyspie jest zawsze tropikalna (czyli ciepła), względnie stała w ciągu roku, zatem nie trzeba zabierać dużo ubrań. Do szkoły można przychodzić w odzieży plażowej, ponieważ trzy razy w tygodniu szkoła organizuje polekcyjne wycieczki do najpiękniejszych miejsc na wyspie - głównie na plaże. Dla ochrony przed deszczem (który rzadko tu pada) można zabrać płaszcz przeciwdeszczowy. Rodziny nie oferują usługi prania, lecz w pobliżu szkoły i samych rodzin znajduje się wiele pralni.

 

Czy należy przywieźć prezent goszczącej mnie rodzinie?

 Choć nie trzeba niczego przywozić swym gospodarzom, będzie to odebrane jako miły gest - chętnie przyjmą drobny, typowy upominek z Państwa kraju.

 

Czy warto się zaszczepić?

Co prawda przed przyjazdem do Wenezueli nie są wymagane żadne szczepienia, jednak ogólnie zalecamy szczepienie przeciwko zapaleniu wątroby tym osobom, które nie przyjęły jeszcze tej szczepionki.

 

Czy na przyjazd do Wenezueli potrzebna jest wiza?

 Obywatele Europy i Stanów Zjednoczonych nie potrzebują wizy na przyjazd turystyczny do Wenezueli. Na pokładzie samolotu otrzymuje się do wypełnienia formularz, który należy oddać przedstawicielowi urzędu emigracyjnego, zachowując dla siebie zieloną kopię, gdyż jest ona wizą turystyczną ważną na okres do 3 miesięcy.

 

 Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa na wyspie Margarita?

 Wyspa Margarita jest bardziej bezpieczna niż większość miast i miasteczek Ameryki Południowej, należy jednak stosować zwykłe środki bezpieczeństwa, na przykład nie chodzić samotnie ulicami po zmroku, a wybierając się gdzieś wieczorem czy nocą, korzystać z taksówek (które nie są na wyspie drogie). Nie należy także rozmawiać z przygodnie poznanymi osobami czy zapraszać ich do siebie.

 

 Jaki jest wpływ obecnej sytuacji politycznej na życie na Wyspie?

 Wenezuela w ostatnich latach przeszła zmiany owocujące w silniejszej świadomości politycznej obywateli kraju. Nigdy wcześniej nie było na ulicach tego kraju demonstracji i nie dochodziło do strajków ogólnych, lecz niestety problemy polityczne i ekonomiczne dotknęły również i Wenezueli. Większość demonstracji odbywa się jednak w stolicy i innych głównych miastach, a same demonstracje nie stanowią zagrożenia dla tych, którzy w nich nie uczestniczą i trzymają się na odległość.

Problemy polityczne nie dotyczą Margarity; tu życie płynie spokojnie, typowo dla regionów turystycznych. Przyjazd na wyspę przez lotnisko w Caracas nie wiąże się z zagrożeniem, gdyż znajduje się ono w pewnej odległości od stolicy.

 

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy bez wahania kontaktować się z administracją szkoły pod adresem info@cela-ve.com